A dohányzás káros hatásairól rengeteget hallunk, de kevesebb szó esik arról, hogy ez a szenvedély milyen súlyos következményekkel járhat a fogak és az íny egészségére nézve. Legyen szó hagyományos vagy elektromos cigarettáról (pl. Elfbar, Vape, Iqos), esetleg snüsszről, mindegyik jelentős károsodást okozhat a szájüregben.
Az elszíneződött fogak, kellemetlen szájszag és az ínyproblémák csak a kezdetek – hosszú távon akár súlyos fogágybetegségekhez, fogvesztéshez vagy szájüregi daganatokhoz is vezethetnek. De miért ennyire veszélyes a dohányzás a fogakra és az ínyre? Blogunkban ennek jártunk utána!
A dohányzás hatása a fogakra és az ínyre
A cigarettában található kátrány, nikotin és egyéb toxikus anyagok jelentősen befolyásolják a szájüregi szövetek állapotát. A nikotin érszűkítő hatása miatt csökken az íny vérellátása, így a szövetek oxigénhiányossá válnak és kevésbé tudnak regenerálódni. Ez a folyamat hozzájárul az ínygyulladás, fogágybetegség és csontvesztés kialakulásához, amely a fogak kilazulásához, hosszú távon pedig az elvesztésükhöz vezethet.
A dohányzás elősegíti a fogkő és a biofilm lerakódását, amely további gyulladásokat idézhet elő, és növeli a fogszuvasodás kockázatát is. Mivel a dohányfüst csökkenti a nyál természetes védelmi funkcióját, az ételmaradékok és baktériumok könnyebben megtapadnak a fogfelszínen, ami idővel fogromláshoz vezet. Mindezek mellett ott vannak az esztétikai szempontok is; hisz a legfeltűnőbb elszíneződést a dohányzás okozza; egy aktív dohányosnál a sárgás, sötétbarna vagy akár fekete elszíneződés akár a fogak jelentős felületét érintheti. A nikotin és kátrány idővel a fogak belső szerkezetébe is beleivódhat belső elszíneződést okozva.
Mi a helyzet az elektromos cigarettával és az alternatív dohánytermékekkel?
Sokan úgy gondolják, hogy az elektromos cigaretta vagy és egyéb alternatív cigaretták (pl.IQOS, Elfbar, Vape és társaik) kevésbé károsak, mint a hagyományos cigaretta, azonban a kutatások szerint ezek a termékek sem jelentenek biztonságos megoldást. Az elektromos cigaretták és hevített dohánytermékek aeroszolja ugyan kevesebb kátrányt tartalmaz, de a benne lévő nagyobb mennyiségű nikotin, aromák és egyéb vegyi anyagok továbbra is irritálják az ínyt és a szájnyálkahártyát, és hozzájárulnak a fogak elszíneződéséhez, valamint a szájszárazság kialakulásához.
Ráadásul a hagyományos cigarettákhoz hasonló módon csökkentik az íny vérellátását, elősegítve a gyulladásokat és a fogágybetegség kialakulását. A snüssz különösen veszélyes a szájüreg egészségére nézve, mivel a nikotin közvetlenül érintkezik az ínnyel, ezáltal helyi irritációt, ínyvisszahúzódást, fognyaki szuvasodást és csontvesztést okoz, valamint növeli a szájüregi daganatok kockázatát.
Az alternatív dohánytermékek szájüregre gyakorolt egészségkárosító szerepe tehát szinte megegyezik a hagyományos cigarettáéval, ezért érdemes átgondolnunk a használatukat.
Azt is tudnunk kell, hogy a dohányzás csökkenti a vér oxigénellátását, ami kulcsfontosságú a szervezet regenerációs folyamatai szempontjából. Ennek következtében a krónikus dohányosoknál fogászati és szájsebészeti beavatkozások – például foghúzás, fogbeültetés, gyökérkezelés vagy bölcsességfog-eltávolítás – után a sebgyógyulás lassabb lehet, és a felépülési idő is meghosszabbodhat.
Hogyan csökkenthetők a dohányzás okozta fogászati károk?
A legjobb döntés természetesen a dohányzás teljes elhagyása, de ha ez nem megy egyik napról a másikra, érdemes rendszeresen ellátogatni fogorvosi ellenőrzésekre és professzionális fogtisztításokra. Az ultrahangos fogkőeltávolítás és az AirFlow sópolírozás segíthet megszabadulni a dohányzás okozta elszíneződésektől és lerakódásoktól.
A fogíny és a fogak védelme érdekében érdemes:
- Naponta kétszer-háromszor alaposan fogat mosni fluoridos fogkrémmel.
- Fogselymet és szájvizet használni a lerakódások eltávolítására.
- Rendszeres fogorvosi ellenőrzésen részt venni, hogy időben felismerhetőek legyenek a dohányzás okozta problémák.