Mire számíthatunk bölcsességfog műtét után?

Bár a fejlett fogászati technológiának ma már nem kell tartanunk a bölcsességfog műtéttől, azért felszabadító érzés, amikor túlestünk rajta. Azonban, mint minden műtéti beavatkozás után, itt is kiemelten fontos a megfelelő utókezelés, hiszen a seb gyógyulásának folyamata meghatározza a komfortérzetünket és a szövődmények elkerülését. Az első napokban különösen oda kell figyelnünk a pihenésre, a helyes étkezésre és a szájhigiéniára, hogy a regeneráció gyors és problémamentes legyen. Blogunkban eláruljuk, mit tegyünk a gyors gyógyulásért!

Muszáj-e kivenni a bölcsességfogat?

Mielőtt belevágnánk a bölcsességfog eltávolításába, érdemes tisztában lenni azzal, hogy nem minden esetben szükséges a műtét. Sokan úgy gondolják, hogy a bölcsességfogakat mindig ki kell húzni, azonban ez nem általános szabály. Ha a fog megfelelően nőtt ki, van számára elegendő hely, nem okoz fájdalmat vagy egyéb problémát, fogkefével hozzáférhető és könnyen tisztítható, akkor nem indokolt az eltávolítására.
A bölcsességfog eltávolítása elsősorban akkor javasolt, ha nem fér el a szájban, ferdén nő, nyomja a szomszédos fogakat, krónikus gyulladást vagy ismétlődő fájdalmat okoz. Emellett az is előfordulhat, hogy a fog részben vagy teljesen az íny alatt marad, ami növeli a fertőzés és egyéb komplikációk kockázatát. A fogorvos vagy szájsebész alapos vizsgálat és röntgenfelvétel vagy 3D CBCT alapján egyértelműen el tudja dönteni, hogy szükséges-e a beavatkozás. Ezért mielőtt bárki belevágna a műtétbe, fontos konzultálni egy szakemberrel, aki segít mérlegelni az előnyöket és a kockázatokat. Ha az eltávolítás elkerülhetetlen, érdemes felkészülni a beavatkozás utáni teendőkre, hogy a gyógyulás minél gyorsabb és problémamentesebb legyen.

Mit tegyünk a gyors gyógyulásért?

A bölcsességfog műtét után a legfontosabb a nyugalom és a pihenés.

Az első órákban a géztampont a fogorvos utasítása szerint a seben kell tartani, hogy az ott kialakuló vérrög stabilan a helyén maradjon- ez ugyanis kulcsfontosságú a gyógyuláshoz. A műtét napján érdemes pihenni, kerülni bármely fizikai megerőltetést, hajolgatást. Az utóvérzés megelőzése érdekében ne feküdjünk hanyatt, hanem éjszaka is próbáljunk megemelt fejjel, félig ülő pozícióban aludni.  Nagyon fontos szabály, hogy a sebet nyelvvel, kézzel, fogkefével vagy bármely tárggyal
piszkálni, szívogatni, öblögetni tilos!

Együnk leveseket, főzelékeket vagy pürésített ételeket és kerüljük forró, fűszeres vagy aprómagvas ételeket, illetve italokat és a tejtermékeket. A beavatkozás után megjelenő duzzanat, véraláfutás és fájdalom természetes reakció, de hűtéssel vagy hideg borogatással és szükség esetén fájdalomcsillapítóval enyhíthető.

A hűtéshez a legideálisabb egy vékony törölközőbe csavart hűtőtasak, jégakku, esetleg
tasakos fagyasztott zöldség. Fontos, hogy 1-2 napig ne dohányozzunk, ne használjunk szívószálat, és ne szívogassuk a sebet, mert ezek feloldhatják a vérrögöt, ami igen fájdalmas szövődményhez vezethet.

A fogtisztítás óvatosan történjen: az érintett területet az első napokban kerüljük a fogkefével, de a többi fogat gondosan ápolni kell. Használjunk antibakteriális szájvizet, de 1-2 napig ne öblögessünk!
Elképzelhető, hogy a bölcsességfog műtét után antibiotikum szedése is szükséges, ez mindig az adott helyzettől függ. A varratszedésre általában a műtét után egy héttel kerül sor, innentől visszatérhetünk a szokott életvitelünkhöz.

Mikor kell kivenni a bölcsességfogat?
Bár ma már fájdalommentes rutinbeavatkozás; a bölcsességfog műtétet valószínűlegmindannyian kihagynánk az életünkből, sok esetben azonban elkerülhetetlen.Ha a bölcsességfog panaszt okoz, vagy a röntgen alapján jól látható, hogy későbbiproblémákat, szövődményeket válthat ki, az

Szólj hozzá!

Meditum Dental