A fogászati héjak az utóbbi években nagy népszerűségnek örvendenek, ám sok tévhit is kering róluk, ami elbizonytalaníthatja a pácienseket. Blogunkban ezeket szeretnénk tisztázni.
A héjak károsítják a fogakat
Ez nem igaz! A modern eljárások lehetővé teszik, hogy a héjak a legkevésbé invazív, kíméletes megoldást nyújtsanak. A fogászati héjak (porcelán, vagy kerámiahéjak) olyan leheletvékony kerámia lapocskák, amelyek a fog felületére ragasztva tökéletesen illeszkednek a fog felszínéhez, és csupán minimális foganyag (legfeljebb 1 mm) elvételt igényelnek. A legtöbb esetben a zománcvesztés jelentéktelen, és a beavatkozás legfeljebb átmeneti érzékenységet okozhat a felhelyezés után, ami általában rövid időn belül megszűnik.
A héjak gyengítik a fogakat
Sokan tévesen azt gondolják, hogy a héjak gyengítik a fogakat. Azonban a héjak csak minimális előkészítést igényelnek, nem veszélyeztetik a fogak szerkezetének épségét. Éppen ellenkezőleg, zománcsérülés, kopás vagy saverózió miatti fogérzékenység esetén védelmet is biztosíthatnak a fogak számára.
A fogászati héjak a fogszabályozás alternatívái
Részben igaz! Sokan úgy vélik, hogy a héjak helyettesíthetik a fogszabályozási kezeléseket, ám ez leginkább a kisebb kozmetikai jellegű eltérések esetén van így. Ilyenkor a kerámia héjak valóban javíthatják a frontfogak megjelenését, azonban komolyabb eltérések, harapási rendellenességek (pl. torlódás, mélyharapás, nyitott harapás) esetén nem helyettesítik a fogszabályozást.
A fogászati héjak természetellenesek
Egy másik gyakori tévhit, hogy a fogászati héjak feltűnően mű hatásúak, „túl fehérek” vagy „csempeszerűen” természetellenesek. Valójában azonban minden egyes kerámialapocska személyre szabottan illeszkedik a természetes fogak színéhez, formájához és vastagságához, harmonikus és tökéletesen élethű megjelenést biztosítva.
A porcelánhéjak törékenyek
A porcelánhéjak meglepően erősek és tartósak, ellenállnak a hétköznapi kopásnak, sőt, a
természetes fogzománchoz hasonló szilárdsággal bírnak, így megfelelő ápolás mellett akár 10-15 évig is megőrzik eredeti megjelenésüket.
A frontfogak a harapáskor jelentős vízszintes erőhatásnak vannak kitéve, ami kemény tárgyak esetén rágcsálása valóban növelheti a héjak kilazulásának, sérülésének vagy repedésének esélyét.
Ezért épségük megőrzése érdekében kerüljük a köröm-vagy ceruzarágást, a fogcsikorgatást, illetve a túlságosan kemény ételek (pl. pisztáciahéj, jég) ropogtatását.
A kerámiahéjak csak esztétikai célokra szolgálnak
Nem igaz! Bár a héjakat többnyire a fogak megjelenésének javítására alkalmazzuk, sok esetben gyakorlati hasznuk is lehet. A héjak ugyanis megerősítik és védik a fogakat, amelyek károsodtak a fogszuvasodás, zománcsérülés vagy a korábbi beavatkozások következtében.